The 2019 AGM took place November 15-17 at the Delta Guelph Hotel, 50 Stone Road West, Guelph.

2019 Approved Amendments

 2019 AGM Media Release

2019 AGM Agenda

2019 AGM Book
 

2019 Award Winners:   
Dick Willis Junior Umpire Of The Year Alex Hall
Dick Willis Senior Umpire Of The Year Annette Hoggarth
Don Gilbert Umpire Of The Year Blair Hains
     
Coach Of The Year 13U & Below Kyle Hollinger
Coach Of The Year 14U & Above Marco Bianchi
Select Coach of the Year John Clement
     
Rep Player Of The Year 13U & Below Jorja Sandilands
Rep Player Of The Year 14U & Above Scott Austin
   
Select Player Of The Year 13U & Below Mary Green
Select Player Of The Year 14U & Above Gabriel Fuoco
     
Fergie Jenkins Rep Pitcher Of The Year 13U & Below Jackson Wright
Fergie Jenkins Rep Pitcher Of The Year 14U & Above Carson Lumley
   
Fergie Jenkins Select Pitcher Of The Year 13U & Below Milo Brezina
Fergie Jenkins Select Pitcher Of The Year 14U & Above Caleb Sawkins
   
Jack Middlemass Award Volunteer Of The Year George Brown
     
Rep Team Of The Year 13U Cambridge Cubs
Select Team of the Year 18U West Mountain Cougars
     
Barrie Salt Award Director Of The Year Glenn Ostrosser
     
President's Award Mary-Ann Smith
     
Association Of The Year EOBA
   
Service Awards:  
20 Years: Mary-Ann Smith
40 Years: Lee Nantais
45 Years: Ron Pegg
50 Years: Jim Lutton

 

Management Board Election of Officers
President: Ed Quinlan
Vice President: Allan Ebert
Directors (Elected by Rep): Aaron Dunlop
  Frank Fascia
  Annette Hoggarth
  Cathy Lamarucciola
  Glenn Ostrosser
  Brent Peltola
Directors (Elected by Select): David Black
  Barb Henry
  Scott Manson
Appointed Directors:  
Treasurer: David Huctwith
Supervisor of Umpires: Ray Merkley
Director of Coach & Player Development: Dirk Drieberg
Executive Committee Member: Linda Lewis
Director at Large: Mark Orton

 

Select Council Election of Officers
Name Term Remaining
David Black, Commissioner 1 Year
Scott Manson, Vice Commissioner 2 Years
Garry Diotte 1 Year
Barb Henry 2 Years
Jim Koenigsberger 2 Years
Chris Kowalewski 2 Years
Patrick McConnell 2 Years
Jeff Nazer 2 Years
Glenn Ostrosser 1 Year
Peter Haynes Appointed for 1 Year
Randy Reid Appointed for 1 Year
Rebecca Sauder Appointed for 1 Year

 

Rep Council Election of Officers
Commissioner: Justin Snively
Vice Commissioner: Dirk Drieberg
Directors: Aaron Dunlop
  Annette Hoggarth
  Steve Koziel
  Cathy Lamarucciola
  Glenn Ostrosser
  Allyn Ward